Artykuły

Pierwszy Earthship w Polsce !


Warsztaty zostały przesunięte na wrzesień.


10-06-2012 roku odbyliśmy podróż na północ Polski, aby zobaczyć proces powstawania pierwszego Earthship-a w Polsce !


Autorem projektu architektonicznego jest Barbara Wojtkowska-Ekocentrycy, a  Inwestorzy - to przedsiębiorcza, przemiła para- Magda i Mateusz Egiertowie.

Inwestorzy- Magda oraz Mateusz Egiert na tle pierwszego małego eksperymentalnego earthshipa -budynku gospodarczego.

Szyby frontowe budynku gospodarczego (oczywiscie z odzysku) wytrzymają nawet ciężar słonia !

 

Koncept Earthship został zapoczątkowany już ponad 40 lat temu w południowej części· USA, ( na północy stanu Nowy Meksyk - miasteczko Taos )

przez architekta Michaela Reynoldsa, założyciela Earthship Biotecture,  pioniera radykalnej ekologicznej, związanej z ochroną środowiska  architektury.

zdjęcie :Earthship Biotecture  , www.earthship.com

08sum_frontlines_08_slideshow

Earthship-to · samowystarczalne, niezależne od przyłaczy do mediów budynki, zdolne do utrzymania umiarkowanej temperatury wewnątrz bez względu na klimat.

Głównym ·budulcem ścian zewnętrznych Earthship jest ·ziemia i piasek ubijane w zużytych oponach samochodowych. ·Powstaje w ten sposów wysoka, stabilna sciana, która

jest w stanie oprzeć się wszelakim kataklizmom, trzesieniom ziemi i huraganom. Ściana z opon służy też jako główna konstrukcja budynku, osłaniajac go od północy –tworząc ·z jednej strony ścianę tylną cześci mieszkalnej, z drugiej strony –od tyłu budynku opiera się na niej nasyp ziemny, kryjący wewnątrz zbiorniki z wodą deszczową. Po oczyszczeniu woda deszczowa zostaje użyta do kąpieli i prania, a po po dokładnym przefiltrowaniu jest· również zdatna do picia.

Frontowa część budynku jest skierowana na południe. ·Wykorzystuje ona ·w pełni energię słońca ogrzewajacego cały dom, a przede wszystkim rośliny jadalne rosnące pod szkłem w zbiorniku ·stanowiącym ostatnią fazę oczyszczalni scieków. Druga przeszklona ściana , zamykana w okresach cieplejszych lub zimniejszych, ·pozwala na oddzielenie reszty domu od nagrzanej części frontowej w lecie , a w zimie stanowi bufor dla zimnego powietrza.

( źródło www.zoponiziemi.pl )

        Obiekty powstające obecnie w Gminie "Trąbki Wielkie"koło Pruszcza Gdańskiego bazują na koncepcji budowy· Earthship (Ziemianka), co oznacza że po ich wybudowaniu koszt utrzymania każdego budynku będzie się wahał pomiędzy 500- 1000 zł rocznie ! Energooszczędny sposób ich budowania (pasywność) oraz· użyte materiały z recyklingu nie tylko przyczynią się do znacznych oszczędności w ich utrzymaniu, ale także pozytywnie wpłyną na lokalne środowisko.

Państwo Egiertowie starannie wybrali odpowiednią· działkę, na której będą znajdowały się· ich  Earthshipy. Jest to bardzo istotne aby budynki te były usytuowane w miejscach o dostatecznym nasłonecznieniu oraz tam gdzie występują· silne wiatry· ma to ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków, które NIE POTRZEBUJĄ· PRZYŁĄCZY do MEDIÓW, ponieważ maksymalnie wykorzystują warunki pogodowe, deszcz· potrzebny  do uzyskania wody, a wiatr i słońce do zdobycia· energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania gospodarzy !· Tak- jest to realne nawet w Polsce !

Wykop pod budynek mieszkalny, narada z architektem.

Jak widać na powyższym rysunku- budynek Earthship jest zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne środowisko w celu wytworzenia energii oraz zgromadzenia wody.

Budynki te  powstające wUSA posiadają  filtry do wody deszczowej, zdatnej w końcowym efekcie do spozycia. Zgromadzona w zbiornikach z tyłu domu woda jest czterokrotnie wykorzystywania,  w końcowym etapie trafia do zbiornika z roslinami wewnątrz budynku, pod frontową szybą.

Earthship'y-wyposażone są także w panele solarne oraz elektrownie wiatrowe, które przy odpowiednich warunkach pogodowych gwarantują stały dopływ energii elektrycznej.

Agregat prądotwórczy ( na zdjęciu ) dostarcza niezbędnej energii· do budowy Earthshipa. W tle widoczny jest  maszt przyszłej małej elektrowni wiatrowej.

Nowa podłoga w gospodarczym też z odzysku!

·UWAGA ! WARSZTATY

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w warsztatach praktycznych budowy Earthship  proszę o kontakt z Ekocentrykami : tel 606644272 lub 533286888 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty budowy Earthship Mierzeszyn

pierwszy budynek mieszkalny z opon i ziemi budowany w Polsce

W pobliżu Gdańska,na pograniczu Kaszub, w malowniczej położonej kotlinie moreny polodowcowej odbędą się w sierpniu warsztaty praktyczne  budowania  z opon i ziemi połĄczone z wykładami O BIOBUDOWNICTWIE .

Powstaje tam unikalne przedsięwzięcie – siedlisko niezależnych od przyłączy   budynków typu earthship,  które realizowane są prawie cakowicie z materiałów z recyklingu, a głównym budulcem ścian oporowych są opony z ubijaną ziemią.  Earthship, czyli domy z opon i ziemi cieszą się na całym swiecie  rosnącym zainteresowaniem, nie tylko z powodu wyjątkowo niskich kosztów budowy i utrzymania, ale równiez  jako  sposób na życie bez płacenia rachunków. Budynki projektowane w ten sposób zaopatrzone są we własne  żródła energii -kolektory słoneczne i elektrownie wiatrowe , oczyszczalnie ścieków, system zbierania i wykorzystania deszczówki , a także możliwośc własnej produkcji żywnosci.

Wszystkich zainteresowanych budowaniem z opon i ziemi zapraszamy na seminarium , które odbędzie się w dniu rozpoczęcia warsztatów w Mierzeszynie koło Pruszcza Gdańskiego

Warsztaty praktyczne połaczone są z codziennymi wykładami - 

TERMIN WRZESIEŃ.

Miejsce:  Mierzeszyn koło Pruszcza Gdańskiego, Gmina Trąbki Wielkie

uczestnictwo warsztaty - cena   550 zł/os.

koszty pobytu  i   wyżywienia - 250 zł/os

Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na tygodniowy warsztat, istnieje także możliwość uczestnictwa w jednodniowym warsztacie, którego łączny koszt z wyżywieniem wynosi 110 zł od osoby.

zniżka 10 % dla osób wplacających  przed  05.07. oraz dla studentów.

Zapraszamy do pracy w grupach tematycznych, przy zgłoszeniu udziału w warsztatach prosimy zaznaczyć  tematy interesujące

 WPŁATY PROSIMY DOKONYWAĆ NA KONTO FUNCAJI Z DOPISKIEM WARSZTATY MIERZESZYN

nr konta:ING Bank Śląski, Kraków, ul. Zwierzyniecka , 88 1050 1445 1000 0090 6300 1110

W programie warsztatów:

1.Budowanie z materiałów odpadowych

-konstruowanie ścian  opony wypełnionych   ubijaną ziemią

-konstruowanie ścian działowych –(butelki, zaprawa cementowa)

2.Budowanie z  naturalnych, lokalnych materialow

-tynki gliniane,  wapienne , gliniano wapienne , tadelakt

-budowanie pieca chlebowego z gliny

-izolowanie naturalnymi materiałami

-budowane urządzeń solarnych z odpadów

3. Budowanie form fraktalnych

-zastosowania  wiedzy fraktalnej w praktyce  (wykłady i ćwiczenia praktyczne)

-konstruowanie piramidy  

Prowadzenie  cz 1 i 2 Barbara Wojtkowska –Guicherit, architekt, projektant ,specjalista biobudownictwa i biologii budowlanej

Prowadzenie  cz 3  Barbara Wojtkowska –Guicherit, Bartosz Kurzeja, fizyk

kontakt: Barbara Wojtkowska - Guicherit

tel: 122595003
tel. kom.: 533286888

 

 

"Ekocentrycy"
ul.Promowa 4, 30-398 Kraków
tel.: 12 2595003
tel. kom: 533286888

e-mail: projekty.ekocentrycy@gmail.com

www: www.ekocentrycy.pl

 
Numer rachunku 88 1050 1445 1000 0090 6300 1110
Typ rachunku Rachunek ING Direct Business w PLN

| Domy ze słomy | Biobudownictwo | Domy z wizją |

óó
Copyright © 2015 Ekocentrycy - Domy z wizją!. Wszelkie prawa zastrzeżone.