Zdrowe budowanie

Projektujemy budynki przeznaczone do realizacji w różnych technologiach bio-budownictwa. Proponujemy w naszych projektach architektonicznych wyłącznie naturalne, jak najmniej przetworzone materiały budowlane , izolacyjne i wykończeniowe. Konstrukcje nośną ścian stanowi zwykle szkielet drewniany wypełniony kostkami sprasowanej słomy, betonem konopnym lub gliną lekką (bloczki lub glina ze słomą ubijaną w szalunku). Ściany zewnętrzne tynkowane są paro-przepuszczalnymi tynkami wapiennymi lub deskowane. Na ścianach wewnętrznych stosujemy zwykle tynki gliniane lub wapienne oraz tadelakt. Proponujemy wykończenie ścian wewnętrznych tynkami glinianymi lub wapiennymi, a powierzchni drewnianych – naturalnymi farbami i olejem. Naturalne wykończenie powierzchni we wnętrzu domu wpływa korzystnie na klimat wewnętrzny pomieszczeń, zdrowy dla mieszkańców domu, doceniany zwłaszcza przez alergików. Nasze domy są z założenia nowoczesne, wygodne i cieple, a duże przeszklenia od strony południowej wykorzystują pasywną energię słońca, zwłaszcza w porach przejściowych roku. Projektujemy również innowacyjne, hybrydowe systemy ogrzewania , oparte na odnawialnych źródłach energii , a na życzenie klienta integrujemy w domu systemy gromadzenia wody deszczowej , systemy szarej wody oraz biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Biobudownictwo
Biobudownictwo to gałąź budownictwa, która rozwija się na świecie od lat 80-tych, jako odpowiedź na rosnące problemy zdrowotne użytkowników nowoczesnego budownictwa, spowodowane stosowaniem chemii budowlanej, zbrojonych konstrukcji betonowych i zamkniętych systemów wentylacyjnych. Nazwano to zjawisko Syndromem Chorego Budynku – Sick Building Syndrom. Drugim, ważnym przyczynkiem do rozwoju bio-budownictwa stały się rosnące ilości odpadów budowlanych, trudnych do utylizacji, które spowodowały zarówno wzrost kosztów budowania jak i duże obciążenie dla środowiska naturalnego. Podjęto w związku tym badania naukowe w wielu krajach europejskich, pozwalające wdrożyć na nowo naturalne, jak najmniej przetworzone, bio-degradowalne i lokalne materiały budowlane. Zaczęto stosować przy tym nowe, innowacyjne technologie, oparte na znanych od wieków, tradycyjnych metodach budowania. Zaczęły powstawać budynki energooszczędne, zdrowe dla użytkowników i mniej obciążające dla środowiska naturalnego.

Biologia budowlana
Biologia budowlana to nauka zajmująca się badaniem wpływu budownictwa i klimatu wewnętrznego budynku na zdrowie jego użytkowników. Wykształciła się ona w Europie Zachodniej w latach 30-tych XX wieku, jako nowa dziedzina nauki, dająca odpowiedź na pojawiające się nieznane wcześniej problemy zdrowotne społeczeństwa, związane z użytkowaniem nowoczesnych budynków . W instytutach naukowych podjęto badania, mające na celu rozwiązanie tych problemów, a w wielu krajach zaczęły działać liczne organizacje pozarządowe, wdrażające na nowo naturalne, biodegradowalne materiały budowlane oraz tradycyjne, znane od wieków technologie- zdrowsze dla ludzi i mniej obciążające dla środowiska naturalnego. Rezultatem badań, związanych z biologią budowlaną i ochroną środowiska są tzw. kryteria oceny LCA , czyli systemy analizy używanych w budownictwie materiałów oraz procesów budowlanych, zachodzących podczas tworzenia i eksploatacji budynków. Opracowywane przy ich pomocy dane przyczyniają się do optymalizacji tej dziedziny, pozwalają wybrać jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne i materiały, zmniejszyć koszty budowy, użytkowania budynku oraz ilości odpadów budowlanych pozostających po rozbiórce.