Link do wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/349200775418919/

Zbiory trwają  od soboty 24.09 do soboty – 01.10 -codziennie w godzinach  11.00 do 17.00

Ścinamy ręcznie łodygi konopi oraz wiechy z ziarnem przy pomocy sekatorów, wiechy wieszamy następnie w stodole. Ziarno konopi które uzyskamy po zbiórce – przeznaczone jest do odbioru przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania, który zajmuje się od lat  propagowaniem upraw konopi przemysłowych w Polsce.  Każdy chętny może do nas dołączyć i pomóc w żniwach – dla wolontariuszy lecznicza herbatka z ziela konopi i posiłki.

Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa na maila:  zniwakonopne@gmail.com

 

Nasza uprawa jest pierwszą taką “publicznie” dostępną uprawą w Polsce. Mamy na celu kampanię społeczną uświadamiającą rolę konopi przemysłowych  dla  polskiej gospodarki- dla ekologii i rozwoju  rolnictwa.  Pragniemy zmienić przy tym negatywny wizerunek konopi w naszym społeczeństwie, kojarzonej głównie jako roślina narkotyczna…

Konopie mają bardzo długą i bogatą historię. Uważa się powszechnie, że są najstarszą uprawą przypisaną rodzajowi ludzkiemu. Wyniki  badań archeologicznych na wszystkich kontynentach wykazały, iż konopie są w użyciu od ponad 12 tys. lat. W ciągu tego całego okresu ludzie uprawiali bardzo różne odmiany, wysiewane ze względu na swoje przeznaczenie dla celów przemysłowych, bądż też medycznych. Wysokie, silne i wytrzymałe gatunki, uprawiane we wczesnych etapach rozwoju cywilizacji pozwalały na wytworzenie szerokiej gamy produktów spożywczych, oleju i tkanin.

Łacińskie słowo sativa znaczy użyteczny, jako że konopie znalazły  zastosowanie w praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. W każdym społeczeństwie, w którym uprawiano konopie, ludzie odkrywali zwykle pięć sposobów ich użycia do których zaliczamy pozyskiwanie włókien, oleju z nasion, wykorzystanie nasion jako pożywienia, jako leku i jako narkotyku. W ostatnich latach stwierdzono, że Cannabis posiada aż 30 tys. sposobów i możliwości wykorzystania.

Definicja :

Cannabis czyli konopie, to rodzaj roślin należący do rodziny konopiowatych. W obrębie rodzaju możemy wyróżnić trzy podstawowe gatunki:
Cannabis sativa (konopie siewne),
Cannabis indica (konopie indyjskie),
Cannabis ruderalis (konopie dzikie).

Cannabis sativa stanowią pulę genetyczną roślin uprawianych z przeznaczeniem na nasiona i włókna na terenie Europy, Azji Mniejszej, Środkowej i Wschodniej.

Cannabis indica uprawia się głównie z przeznaczeniem na pozyskiwanie substancji o charakterze psychoaktywnym na terenach Azji Południowej, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Cannabis ruderalis stanowią zaś pulę genową roślin dziko rosnących, występujących na terenie Nepalu oraz Indii.

We współczesnym polskim słownictwie właściwie nie odróżnia się znaczenia nazwy konopie od znaczenia nazwy marihuana, co bezsprzecznie jest szkodliwe dla zrozumienia pełni walorów jakimi jest obdarzona ta roślina, pełniąca ważną rolę we współczesnej gospodarce. Uprawa konopi siewnych (przemysłowych) Cannabis sativa jest całkowicie legalna w naszym kraju, o ile uzyskamy odpowiednio wcześniej pozwoleniena na ich wysiew.  Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika “Konopie bez Tajemnic”, gdzie cała procedura została szczegółowo opisana..