TECHNOLOGIA HEMPCRETE®
Użycie konopi włóknistych w budownictwie ma swoją długą tradycję. Francuscy archeolodzy podczas badania jednego ze starych mostów dokonali ciekawego odkrycia. Okazało się, że przy jego konstrukcji wykorzystano proces mineralizacji łodyg konopnych, oblepianych wapnem. Otrzymano w ten sposób materiał, który przetrwał setki lat. Ta technika budowlana jest współcześnie stosowana na nowo przez architektów i budowniczych w Europie, w takich krajach jak Francja, Anglia, Belgia czy Północna Irlandia.
Produkt nazywany betonem konopnym został na nowo odkryty we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi kombinację wymieszania wapna z paździerzem konopnym. Te dwa materiały są mieszane mechanicznie lub ręcznie z wodą na miejscu budowy, a następnie mieszanką wypełnia się szalunki na ścianach o konstrukcji drewnianej.
Poprzez wiele testów wykonanych przez konopnych budowniczych, uzyskano różne mieszanki możliwe do zastosowania w konstrukcji budynku w zależności od przeznaczenia. Te różne mieszanki osiągnięto różnicując proporcje ilościowe użycia paździerza konopnego w stosunku do wapna. W niektórych przypadkach, dotyczy to np. płyt podłogowych, dodano celowo do mieszanki piasku, aby uzyskać zwiększenie wytrzymałości na ściskanie.
Cztery podstawowe mieszanki betonu konopnego, w zależności od przeznaczenia możemy przedstawić w następującym porządku:
lekki beton konopny – używany głównie jako izolacja- jest mieszanką luźno związaną i zawiera ok. 10% spoiwa wapiennego w stosunku do paździerza,
średni beton konopny – wymaga takich strukturalnych możliwości, aby wytrzymać rozciąganie i siłę naporu wiatru, stąd też zawartość spoiwa wapiennego wzrasta do 25%
beton posadzkowy – wymaga zapewnienia odpowiedniej, zwiększonej wytrzymałości na ściskanie, i w związku z tym zawartość spoiwa w mieszance wzrasta do 50%,
tynk konopny – aby zapewnić właściwą pracę materiału na dużej pionowej powierzchni i uzyskać szczelną, wodoodporną warstwę, zawartość spoiwa wzrasta do poziomu 85-90%.
UWAGA :
Wszystkie nasze projekty domów jednorodzinnych mogą być realizowane z betonu konopnego. Zarówno wypełnienie ścian, jak i i izolacja podłogi, stropu czy dachu można wykonana z tego materiału.